Velayet Davalarında Avukatın Önemi


Bu haber 2017-03-03 21:28:39 eklenmiştir

Velayet davası, ayrılan çiftlerin çocukları hakkında paylaşamama gibi bir durumun ortaya çıktığı hallerde karşımıza çıkar. Çocukların hangi ebeveynde kalacağına dair açılan bu dava belli istisnalar ve kurallar taşır. Velayet kelime anlamı olarak küçüklerin veya en kısıtlı olan bakıma ve korunmaya muhtaç olan kişilerin hem mal varlıkları hem de şahısları üzerinde annelerinin ve babalarının üzerinde bulunan hak olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle özellikle anaya veya babaya verilecek olan velayet hakkı ile ilgili olarak bir takım haklarda kesinlikle çocuğun menfaati ve çıkarları göz edilmiş olacaktır. Bu kadar mutlak bir surette ise kesin olarak takdir yetkisi her zaman hâkimdedir. Ancak bunun için yargı tayda velayetle ilgili olarak tüm hükümlerin kurallara göre işlemesi için velayet avukatı ihtiyacı söz konusu olacaktır. Velayet hakkında çocuğun doldurması gereken yaş sınırı vardır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de bu olacaktır.

Velayet avukatı, velayet kişiye sıkı sıkıya bağlı olan haklardan birisi de olduğu için kesinlikle başka isimlere devri söz konusu dağlıdır. Velayetin tam anası ile kaldırılması anlamında bir neden olmazsa söz konusu hak kesinlikle kaldırılamaz. Velayetin sahibi olduğu kişi ergin olmayan çocuklarda genel olarak 18 yaşını doldurması ile reşit kılınması sayesinde sona erecektir. Vasi atanması durumu ise tamamen çocuğun reşit olması ancak kısıtlı olması durumunda söz konusudur. Tüm bu işlemleri yerine getirebilmeniz içinde velayet avukatı hakkınızı kullanmanız gerekecektir. İki türlü karıştırılan kurumlardan birisi olan vesayet ve velayet kavramları her ikisinin de çocuğun haklarının korunmasını gözetmiş olsa da durum açısından farklı kurumlar olacaktır.

İkisini aynı anda veya bir arada tutmak mümkün olmayacaktır. Velayet hakkı olarak kullanılan hakların ana ve babanın çocuk üzerinde kesin olarak şahsi bir egemenlik kurması manası taşır. Yasal bir talep olması durumunda ancak bu hakların ana ve baba üzerinden alınması mümkün olacaktır. Ana babanın çocuğunun eğitimini tüm haklarını göz önünde tutarak maddi durumlarının da yerinde olması kararı uygulanacaktır.

Velayet avukatı, kanunda belirtilen hallerden kaynaklı olarak eşler arasındaki sürtüşmeye son verecektir. Velayetin değiştirilmesi davasında da yardımcı olacak olan velayet avukatı, yapacağı işlerde taraflarının çıkarlarına yönelik hareket etmektedir. Velayetin dava olarak açılabilmesinin belirli nedenleri vardır. Bunlar arasında hâkimin belirteceği tüm hallerden dolayı ve ailenin deneyimsizliği gibi haklardan dolayı açılabilir. Anne veya babanın çocuğa karşı ilgisiz olması durumlarında da yine açılabilir bir dava olmaktadır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -

Bakbumoda Kadın Moda Haber Portalı
© Copyright 2017 Bakbumoda. Tüm hakları saklıdır.
erkek deri mont bodur zeytin fidanı adana masaj salonu