Eğitimde zeka tiplerinin ve zekayı geliştirmenin önemi


Bu haber 2017-01-27 17:36:22 eklenmiştir

Eğitim sistemi uzun yıllardır zeka tiplerini yalnızca sözel, sayısal ya da eşit ağırlıklı şeklinde ayırsa da çoklu zeka kuramının ortaya koyduğu çalışmaların gün geçtikçe daha çok etkinlilik kazanması ile eğitimde zekaya bakış açısı da değişmektedir. Zeka testi dahilindeki sorular dahi yalnızca matematiksel olmaktan çıkıp çeşitlendirilerek, hatta her zeka tipine uygun bir test geliştirilmesinin önemi üzerinde durulurken, seviyesi ya da ait olduğu tespit edilen zekanın eğitimi de yeni bir gündem konusu oluşturuyor.

Eğitim zekanın ait olduğu alanda olmalı

Eğitimdeki ölçme-değerlendirme ve geliştirme konusu hala büyük bir tartışma nedeni olurken ‘’balığı ağaca tırmanmakla, maymunu yüzmekle sınamak ve ikisini aynı sınava sokmak’’ anlayışına dayalı eğitim sistemi ise temellerinden sarsılıyor.

http://zekatesti.info/images/image/zeka-testleri.gif

Her çocuk özeldir. Bu çocukların sahip olduğu zeka düzeyinden öncelikli olarak zekanın ait olduğu sınıf ise daha büyük önem arz etmektedir. Eğitim sistemi içerisinde her çocuğa özgü zeka testi uygulamak belki günümüz okulları şartlarında mümkün olamayabilir ancak tecrübesel ve gözlemsel şekilde zeka tipi hakkında fikir edinilen çocukların bu yetenekleri üzerinde odaklanmak hayat boyu başarılı olmaları için oldukça önemlidir.

Doğru eğitim ile zekayı geliştirmek

Yanlış eğitimin çocukları ya da gençleri yarattığı zorlayıcı ve sıkıcı ortam nedeniyle sahip oldukları zekanın gücünü kullanmaktan alıkoyduğu bir gerçektir. Birçok alanda zeka yönelimi olan çocuklar bu duruma bir miktar daha uyum sağlayabilse de maksimum verimin sağlandığı ve zekanın gerçekten yapabileceklerinin ortaya konduğu bir eğitim ortamı ile tek düzeliğin yaratıldığı bir eğitim ortamının kıyaslanması bile yersiz olacaktır.

Çoklu zekanın önemine dikkat çeken bir eğitim sisteminin yanı sıra bu sisteme uygun donanımlı ve uygun IQ testi seçimi konusunda bilgili bir eğitmen kadrosunun oluşturulması gelecek nesillerin zekalarını geliştirilmiş şekilde ve en iyi koşullarda kullanması için şarttır.

Meslek seçiminden de öncelikli olarak bir okul aşamasından diğerine geçerken dahi tabi tutulduğumuz sınavlarda da eğitimdeki değişim temel alınmalı ve çocukların zeka tiplerinin çeşitliliği baz alınan bir ölçme sistemi kurulmalıdır. Ancak sisteme tesir edemeyen ebeveynlerin dahi çocukları konusunda hassas olması ve ilgili alanda zeka gelişimine uygun oyunlar ile gelişimi sağlaması gereklidir.

ETİKETLER : zeka testi Iq testi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -

Bakbumoda Kadın Moda Haber Portalı
© Copyright 2017 Bakbumoda. Tüm hakları saklıdır.
erkek deri mont bodur zeytin fidanı adana masaj salonu