Karnitin nedir? Karnitin kullanımı?


Bu haber 2017-03-26 20:47:02 eklenmiştir

Karnitin karaciğer ve böbreklerde üretilen, kaslarda, kalp ve beyinde depolanan bir amino asittir. Eğer vücutta üretilen karnitin yeterli değilse dışarıdan alınabiliyor. Karnitinin görevi yağ asitlerinin hücrelere taşınmasını ve enerjiye dönüşmesini sağlamaktır. Bu nedenle yaygın olarak zayıflamaya destek bir ürün olarak görülür. Ama vücut için başka görevleri de bulunmaktadır. Vücuttaki karnitin eksikliği vücut yağlarının yakımını zorlaştırır, kasların zayıflamasına neden olur ve bazen de karaciğer büyümesi gibi sorunlara yol açar. Bu nedenle vücut karnitini kendisi üretiyor olsa da yeterli üretilemediği durumlarda mutlaka dışarıdan takviye olarak alınmalıdır.

Dengeli ve düzenli besleniyorsak yeterli düzeyde karnitin alabiliriz. Karnitinin en çok bulunduğu besinler et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi besinlerdir. Günde 2 gr karnitin alınması tavsiye edilir. Ama 100 gr ette 100 mg karnitin, 1 bardak sütte 10 mg karnitin, 100 gr tavukta 5 mg karnitin bulunmakta ve vücut için gerekli olan karnitini bu besinlerden alabilmek oldukça güçleşmektedir. Bu durumda karnitin ek besin desteği olarak alınmalıdır. Karnitinler sıvı, tablet ya da kapsül şeklinde satılmaktadır. Sıvı olanlar kana daha çabuk karıştığı için daha çok tercih edilir.

Karnitin kullanımı sporcular arasında çok yaygındır ve karnitin nedir, ne işe yarar soruları, spora yeni başlayanlardan en sık duyulan sorulardır. Spor yapanlar öncelikle gelişmiş kaslara ve yağsız fit bir vücuda sahip olmak isteyecek ve bunun için hangi besin desteğini kullanması gerektiğini merak edecektir. Karnitini spor yapan herkes kullanabilir. Ancak herkesin ihtiyacı farklı olacağı için, doğru miktarda kullanmak önemlidir. Vücudunuzun karnitin ihtiyacını doğru tespit etmeli ve buna uygun miktarda almalısınız.

 

Ayrıca karnitin kullanımı zamanı da istenen hedefe ulaşmak için önemlidir. Antrenmandan sonra alınması en yüksek verimi sağlayacaktır. Karnitinin yağ kütlesinin azaltılması dışında kas hacminin gelişmesine de katkısı vardır. Ayrıca kalp ve böbrek rahatsızlıklarında da tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini geliştirir. Ancak istediğiniz sonuca ulaşmak için kaliteli markaların ürünlerini kullanmalısınız. Piyasada çok sayıda markanın ürünleri bulunuyor ve hepsinin kaliteli olduğu söylenemez. Spor hocasından veya kullananlardan bu konuda destek alabilirsiniz. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -

Bakbumoda Kadın Moda Haber Portalı
© Copyright 2017 Bakbumoda. Tüm hakları saklıdır.
erkek deri mont bodur zeytin fidanı adana masaj salonu