Bursa OSGB Firması


Bu haber 2017-03-26 20:19:43 eklenmiştir

Hangi sektörde olursa olsun tüm işyerlerinde çalışanların sağlığı ve güvenliği en öncelikli konudur. Özellikle gelişmiş ülkelerde çalışanların güvenliği ve sağlığı için her türlü tedbir alınmaktadır. Bu ülkelerde iş kazaları en aza inmiş, meslek hastalıkları ise neredeyse ortadan kalkmıştır. Son yıllara kadar ülkemiz iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından oldukça kötü bir durumdaydı. Çok ciddi maddi ve manevi kayıplar yaşanıyordu. Son çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ve çeşitli yönetmelikler sayesinde iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesinde büyük bir gelişme oldu. Bursa OSGB hizmetleri ile Bursa ve ilçelerindeki iş yerleri sağlıklı ve güvenli işyerleri haline geldi.

Yeni yasayla işyerleri az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflara ayrıldı. Tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre de işyerlerinde alınacak tedbirler belirlendi. Bu özelliklerine göre işyerlerinde belli sürelerde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulunma zorunda. Bu hizmeti işverenler çoğunlukla Osgb firmalarından alıyor. Ancak 500 den fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfındaki işyerleri, 750 den fazla çalışanlı tehlikeli işyerleri ve 1000 den fazla çalışanı olan az tehlikeli işyerleri kendi işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi kurmakla yükümlüdür.

Bursa’da bulunan bu türdeki işyerleri herhangi bir Bursa OSGB firması ile anlaşma yaparak bu yükümlülüğü yerine getirebilir. Bu anlaşmayla Osgb firması işyerinde OSGB kurarak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmeye başlar. İş sağlığı ve güvenliği biriminde çalışan sayısına göre en az bir işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tam zamanlı olarak hizmet verir. Birimde ayrıca diğer sağlık personeli de bulunur.

 

Bursa OSGB firmaları tüm yasal yükümlülükleri yerine getirerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalardır. İsg personeli işyerinde risk analizi yapar, risklerin tehlikeye dönüşmemesi için alınması gereken önlemleri belirler ve bunları işverene sunar. Önlemlerin alınıp alınmadığını takip eder. Çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği alanında eğitimler verir. İlk yardım, yangın ve patlamalardan korunma tatbikatları yaptırır. Çalışanların sağlık taramalarını yapar. İş güvenliği ve sağlığı konusunda yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlere yüksek para cezaları verilmektedir. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -

Bakbumoda Kadın Moda Haber Portalı
© Copyright 2017 Bakbumoda. Tüm hakları saklıdır.
erkek deri mont bodur zeytin fidanı adana masaj salonu