Soğuk Çekme, Soğuk Çekme Lama


Bu haber 2017-03-26 20:05:44 eklenmiştir

Çelik maddeler pek çok sektörde gerekli olan ve tercih işlemi yüksek ürünlerdir. Çeliğin istenilen yerlerde kullanılması için bazı özelliklerin kazandırılması bazı işlemler yoluyla yapılır. Soğuk çekme lama bu işlemlerden biridir. Bu işlem sırasında çeliğe dayanıklılık açısından sağlam bir yapı kazandırılır. Böylece çelik maddesi çok daha uzun ömürlü olur ve istenilen alanda uzun yıllar boyu kullanılır. Bu işlem ile demirin dayanıklılık süresini arttırmada faydalıdır. Bu işlem sıcak demir kütüklerine uygulanır. Sıcak çekme işlemi öncelikle yapılarak demirin yüzeyinde yer alan pürüzlü yüzeyler temizlenir. Sonra bu kısımlar kayganlaştırılır. Sonrasında çekim yataklarına yatırılarak demir kütükler istenilen ölücüde ayarlandıktan sonra çekilme işlemi yapılır. Bu işlem ile malzeme daha dayanıklı bir hale gelerek istenilen yerde kullanıma hazır hale gelir.

Soğuk Çekme İşlemleri

Maddenin yapısında dayanıklılığı en üst düzeyde arttıran, maddeye istenilen şekli veren ve maddenin uzun ömürlü olmasını sağlayan soğuk çekme işlemi ile istenilen düzeyde ürün elde edilir. Soğuk çekme işlemleri düşük karbonlu maddelere uygulanır. İlk etapta pürüzlü yapıda olan ve dış yüzeyde olan kötü kısımlar bu işlem ile temizlenir ve kayganlaştırılarak istenilen düzeye getirilir. Hammadde en iyi şekilde bu işlem ile işlenerek istenilen alanda kullanılır. Soğuk çekme olarak soğuk çekme mil, soğuk çekme altı köşe, soğuk çekme kare gibi ürün satışları firma tarafından yapılmaktadır.

Soğuk Çekmenin Kullanıldığı Sektörler

Kullanım alanı bakımından geniş bir sektöre hitap eden soğuk çekme işlemi olarak kullanılan alanların başında otomotiv sanayi gelmektedir. Otomotiv sektöründe bu işlemden yararlanılarak pek çok parça ve ürün alımı gerçekleşmektedir. Otomotiv sanayi dışında soğuk çekme işlemlerinin en çok kullanıldığı diğer alanlar inşaat sektörü, makine imalatı, asansör imalatı, savunma sanayi ve tarım sektörüdür. Bu alanlarda da bu işlem ile yapılandırılmış ürünler tercih edilir. Bu bakımdan bu işlemlerin değeri büyüktür. Bu konuda iş bilirkişiler tarafından, profesyonel kişilerce işlemler yapılarak sektörlerde gerekli olan madde kullanıma hazır hale getirilir ve saydığımız bu sektörlere satışı yapılır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİLİM TEKNOLOJİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -

Bakbumoda Kadın Moda Haber Portalı
© Copyright 2017 Bakbumoda. Tüm hakları saklıdır.
erkek deri mont bodur zeytin fidanı adana masaj salonu